Dialog deschis între jucătorii din ospitalitate și autorități la Conferința HORA

Dialog deschis între jucătorii din ospitalitate și autorități la Conferința HORA
person Horeca
access_time_filled

Pe 27 mai, la Fratelli Studio, s-a desfășurat cea de-a 8-a ediție a Conferinței Naționale a Industriei Ospitalității, organizată de HORA – Organizația Patronală a Hotelurilor și Restaurantelor din România.
Desfășurat sub tema „HORECA Forward: Strategii pentru o industrie de 10% din PIB”, evenimentul s-a bucurat de prezența a peste 150 de jucători ai sectorului HoReCa: antreprenori, autorități publice, investitori, experți, consultanți, furnizori.


În deschidere au vorbit Radu Savopol – Președinte HORA și Ovidiu Gheorghe – Consilier de Stat Guvernul României, ulterior evenimentul fiind structurat în două mari sesiuni. Panelul primei sesiuni a avut ca temă reglementările din legislația care guvernează industria HoReCa, iar subiectul celei de-a două sesiuni a fost strâns legat de provocările fiscale din ospitalitate.

Invitaţii primului panel au fost Andrei Robert Mihai, Administrator Public- Primăria Sector 1,
Dr. Ioan Oleleu – Vicepreședinde ANSVSA, George Borună – Director Executiv, Direcția Cultură, Învățământ, Turism în cadrul PMB, Sebastian Ioan Hoțca – Vicepreședinte ANPC, Ion Biriș – Fondator Loft Group, Călin Ionescu – CEO Sphera Group, Col. Sergiu Gherman – Șef Direcție Prevenție IGSU.
Aceștia au adus în discuție problemele dibirocratizării şi digitalizării proceselor administrative. De asemenea, în aplicarea bunelor practici de respectare a legislaţiei, s-a vorbit despre autocontrolul operatorilor, cât şi despre analize de risc care să ofere un plan pentru viitorul apropiat. Operatorii, la rândul lor, au cerut respect în dialogul cu autorităţile şi o optimizare a relaţiei.

Pe parcursul celui de-al doilea panel, invitaţii Marcel Vulpoi – Fondator Toader & Vulpoi Management, Iancu Guda – Economist, Business Adviser, Fondator App MiM, Delia Cataramă – Lector Universitar, Catedra de Finanțe ASE, Daniel Mischie – CEO City Grill Group şi Radu Dumitrescu – Fondator Stadio Hospitality Concepts au vorbit despre cea mai mare problemă a sectorului – contextul fiscal. Operatorii au cerut mai multă vizibilitate în ceea ce priveşte fiscalitatea, cât şi coerență, fiind date şi câteva exemple din fiscalitatea internațională, respectiv țări în care industria ospitalităţii a mers bine atunci când taxele au fost mici şi prost când au fost mari.


S-au adus în discuţie strategii pentru ca industria ospitalităţii să reprezinte 10% din PIB şi s-a vorbit despre reforme fiscale care pot consolida acest sector. Antreprenorii au cerut deschis ca modificările fiscale să fie anunţate din timp şi să se concentreze pe a elimina excepţiile, iar statul să se ocupe, de asemenea, de o mai bună colectare a dărilor, dar şi de o taxare corectă.
Este un moment de resetare în care cu toţii trebuie să contribuim, să punem o presiune pe sectorul public, care ar trebui să se reformeze – din punct de vedere fiscal, administrativ, teritorial”, a precizat economistul Iancu Guda.

În concluzie, Conferința Națională a Industriei Ospitalității a evidențiat că implementarea unor politici fiscale predictibile și a unor reforme administrative eficiente sunt esențiale pentru consolidarea și dezvoltarea sustenabilă a industriei HoReCa.

Articole Recomandate

Despre HORECA

Horeca.ro aduce zilnic în actualitate cele mai importante informaţii din industria ospitalităţii româneşti şi cea internaţională.

© 2015-2022 Horeca Romania. Toate drepturile rezervate.
ISSN 2286-1211 » ISSN-L 2247-8302