Taste of Transylvania anunță primul eveniment în afara României
Organizatorii Taste of Transylvania anunță 5 evenimente gastronomice pentru anul 2026, din care unul se va deșfășura în Ungaria. Evenimentul trece astfel la un nou nivel, ieșind în afara granițelor României și promovând gastronomia Transilvaneană către publicul european. Calendarul Taste of Transylvania va include în acest an cinci evenimente bazate pe cultura gastronomică a Transilvaniei, printre care și evenimente tip boutique, cu un număr mai mic de participanți, adresate unui public avizat.
Scopul organizatorilor este ca, prin intermediul acestei serii de festivaluri, Transilvania și județul Harghita să devină una dintre destinațiile gastronomice de top ale Europei.
Transilvania – o viitoare destinație Michelin
Mónika Kozma, reprezentanta Fundației Pro Economica, a subliniat că în România nu există încă evaluări Michelin, deși cunoștințele multor chefi români se află deja la acest nivel.
„Evenimente de tipul Taste of Transylvania pun România și Transilvania pe harta Gastronomică a Europei. Anul trecut, 74 de maeștri bucătari au participat la Taste of Transylvania, printre care și chefi români care, în opinia noastră, sunt deja la nivel de stea Michelin din punct de vedere profesional. Dacă putem ajuta statul român să inițieze acest proces, ar putea fi o piatră de hotar pentru gastronomia din România și Transilvania”, a spus aceasta.
Cinci festivaluri și un concept itinerant de tip „boutique”
Adorján Trucza, fondatorul Taste of Transylvania, a declarat că, potrivit unui studiu reprezentativ realizat în colaborare cu Universitatea Sapientia, 95% dintre cei aproximativ 13.000 de vizitatori ai festivalului au indicat că s-ar întoarce cu plăcere. Organizatorii au considerat acest lucru drept un „mandat”, iar rezultatul este seria de festivaluri din acest an, cu cinci etape.
„De acum înainte brandul nostru devine internațional și anul acesta vom organiza cinci festivaluri”, a spus Adorján Trucza. „Festivalul din Ghimeș va rămâne cel mai elaborat și cel mai complex eveniment al nostru, dar prin festivalurile noastre de tip boutique vom duce acest conținut mai aproape de marile orașe.”
Locațiile și datele planificate pentru 2026:
*Muzeul în aer liber din Szentendre (Skanzen) – 27–29 martie. În partea transilvăneană a celui mai mare muzeu în aer liber din Ungaria se anunță drept cel mai mare eveniment cu tematică transilvăneană din 2026.
*Castelul Gilău (lângă Cluj-Napoca) – 29–31 mai. Grădina renovată a castelului și spațiile interioare vor găzdui festivalul.
*Târgu Mureș – 19–21 iunie, în interiorul zidurilor cetății situate în centrul orașului.
*Lunca de Jos (Gyimesközéplok) – 3–6 septembrie, cel mai complex și, din punct de vedere profesional, cel mai profund festival din serie.
*București – 16–18 octombrie, festivalul boutique de închidere al seriei, organizat în capitală.
La festivalurile boutique, fiecare locație va primi un conținut cultural și gastronomic diferit: vor fi prezente diverse restaurante, chefi, formații muzicale mai mici, precum și diverse genuri culturale și artistice.
„Scopul nostru nu este de a dilua festivalul, ci de a arăta conținutul nostru unui public cât mai avizat”, a subliniat Trucza. „Deseori comparăm Taste of Transylvania cu un autobuz în mișcare: oricine se poate urca, poate merge cu noi o vreme, apoi poate coborî. Nu este vorba doar de gastronomie, ci despre o comunitate mai largă, sensibilă la calitate.”

Vânzarea biletelor și publicul țintă
Biletele pentru evenimentele din Szentendre și Ghimeș sunt disponibile de mai mult timp, iar vânzarea biletelor pentru festivalurile boutique din Cluj și Târgu Mureș au început vineri, 6 martie. Organizatorii se așteaptă ca majoritatea biletelor să se epuizeze în pre-vânzare, din cauza capacității limitate.
„Nici acasă nu poți găti fără să știi câți invitați vor veni”, a spus Adorján Trucza. „Așa lucrăm și noi: stabilim cadrul în avans și, odată ce s-a umplut, nu mai putem primi alți oaspeți. Cei care vor să fie siguri ar trebui să își cumpere biletul în avans care sunt disponibile pe tasteoftransylvania.eu sau pe platforma Entertix”.
Chefi internaționali, stele Michelin și mărci premium
Evenimentele vor reuni peste 200 de chefi din România, Ungaria și din alte țări europene, alături de aproximativ 80 de restaurante și peste 100 de mărci premium din industria gastronomică. Totodată, festivalul își propune să aducă laolaltă restaurante și bucătari care însumează cel puțin 20 de stele Michelin, confirmând astfel nivelul internațional al experienței culinare oferite.